آدرسهای مرتبط

خبرنامه

عضويت در خبرنامه
نام

آدرس ايميل
پیوست
انصراف
به آرامی آغاز به مردن می کنی , اگر سفر نکنی ، اگر چیزی نخواهی ، اگر به اصوات زندگی گوش ندهی ، اگر از خودت قدردانی نکنی . به آرامی آغاز به مردن میکنی، زمانی که خودباوری را در خودت بکشی، وقتی نگذاری دیگران به تو کمک کنند. تو به آرامی آغاز به مردن می کنی ، اگر هنگامیکه با شغلت،یا عشقت شاد نیستی،آنرا عوض نکنی ، اگر برای مطمئن در نامطمئن خطر نکنی ، اگر ورای رویاها نروی، اگر به خودت اجازه ندهی که حداقل یکبار در زندگیت ورای مصلحت اندیشی بروی .... به آرامی آغاز به مردن میکنی، اگربرده عادات خود شوی ، اگر همیشه از یک راه تکراری بروی .... اگر روزمرگی را تغییر ندهی ، اگر رنگهای متفاوت به تن نکنی ، یا اگر با افراد ناشناس صحبت نکنی. امروز زندگی را آغاز کن! امروز مخاطره کن ! امروز کاری بکن !نگذار که به آرامی بمیری . . . شادی را فراموش نک!
رشد جنسي كودكان وچگونگي پاسخ به سئوالات آنها چاپ ارسال به دوست
مقالات
Article Index
رشد جنسي كودكان وچگونگي پاسخ به سئوالات آنها
صفحه 2
صفحه 3
صفحه 4


علل بلوغ زودرس :
1) اختلافات جنسي مي تواند باعث بلوغ زودرس شود . اخلال در غدد درون ريز يا فوق كليوي .

2) اشكال در غدد تيروئيد يا بدكاري غدد آدرنال يا تخمدانها يا تومورهاي تخمداني باعث كاركرد غير عادي در بدن شود .

3) اختلال سيستم عصبي و تحريكات عصبي و ... كه ديدن زودرس صحنه هاي جنسي بازتاب بدي روي سيستم عصبي آنها دارد . هنگامي كه ما فكر مي كنيم كودك تصاوير را نمي فهمد درست مي گوئيم اما تصاوير نا مفهوم جنسي در ناخودآگاه كودك مي ماند و دچار فشارهاي ناخودآگاه عصبي در كودك مي شود و به بخش هيپوتالاموس فشار آورده و به هيپوفيز فرمان فعاليت را خواهد داد و بلوغ زودرس اتفاق خواهد افتاد .

4) كودكاني كه ضربه هاي مغزي مي بينند مثل زمين خوردن گيجگاه مي تواند باعث بلوغ زودرس آنها شود . در سنين زير 8 سال اگر تصاوير غير قابل درك ديده شود بلوغ زودرس را موجب مي شود ( نوع حركت تصاوير – نوع لباس پوشيدنها – نوع ارتباط افراد با هم و ... ) همراهي كردن كودك هنگام نگاه كردن به تلويزيون الزامي است هيچگاه كودك را پاي تلويزيون تنها نگذاريد زيرا ضرر آن به طور ناگهاني اتفاق خواهد افتاد و برگشت ناپذير خواهد بود . وسايل ارتباط جمعي يكي از علل جديدي است كه رو به گسترش مي باشد و باعث بلوغ زودرس در كودكان مي شود .

« آگاهي دادن به كودكان در مورد افراد غريبه بسيار مهم است . »

12) با بلوغ جنسي پسران چه كنيم ؟

در دخترها و پسرها حدود 2 سال زودتر از سن بلوغ حالات آن بروز مي كند . رويش مو در قسمتهاي مختلف بدن و در پسرها تعرق زياد . دوش گرفتن روزانه را در پسرها بايد نوعي عادت آنها كرد . يك مرتبه اول صبح و يك مرتبه آخر روز . بعد از بلوغ جنسي دوشهاي شبانه قبل از خواب كنترل آنها را بيشتر مي كند زيرا حرارت زياد بدن را آب جذب مي كند و پايين بودن درجه حرارت در كمتر شدن هيجانات موثر است .

مردهايي كه كمتر مي توانند خود را كنترل كنند توصيه مي شود قبل از تماسهاي جنسي دوش آب سرد بگيرند يا اينكه محل را با آب سرد بشويند .

انرژي درون پسرها با دوش شبانه كم مي شود . اما علائم هشدار دهنده براي شما مي تواند لباس زير آنها – ملحفه آنها و يا استفاده زياد از دستمال كاغذي باشد . كارهاي غير مستقيمي كه شما مي توانيد انجام دهيد : مواد تند و گرم را بايد در تغذيه آنها كم كرد . غذاهاي پركالري بايد كم شود . تخليه هيجانات او از طريق ورزش و يا حتي فشاردادن يك بالش . مشت زدن به بالش و ... .

پسرها هنگام بلوغ زياد با هم صحبت مي كنند و در مورد بلوغ خود غلو مي كنند . از ارتباطهاي خود با دختران و ... سخن مي گويند . ابراز وجود آنها در خانواده ، بر خلاف جهت خانواده خانواده عمل كردن است و اگر هم بدانند اشتباه كرده اند و پشيمان باشند احساس پشيماني خود را مخفي مي كنند .در اين سنين مخالف جهت اجتماع حركت مي كنند و مي خواهند بين يك عده مشخص باشند . انتخانهاي اشتباه و در اين سن به دليل ابراز وجود امكان دارد . اين ابراز وجود حدود 2 سال اول بلوغ است كه صبر و تحمل خانواده بايد وجود داشته باشد تا اين مرحله به راحتي بگذرد . تربيت هاي غلط خانواده باعث مي شود اين حالات در نوجوان باقي بماند . نوجواني كه در كودكي به دليل تنبيه زياد دچار انزوا – شب ادراري يا خودارضايي شده در نوجواني پرخاشگرتر خواهد شد .

تغيير بلوغ جنسي كمي شوك آور است اما ما به عنوان والدين نوجوان بايد بدانيم بلوغ جنسي پسران همراه توليد انرژي بسيار بالايي است .كنجكاوي نسبت به جنس مخالف زياد مي شود واز نزديك ترين كس مثل مادر ـ خواهر ـ مادر بزرگ شروع مي كنند و سن و سال براي آنها مهم نيست .حذف تماسها و به نوعي تغيير مسير او به شما كمك خواهد كرد .

پسرها راه التيام نسبت به جنس مخالف را پيدا مي كنند مثل خود ارضايي هنگام راه افتادن اين دستگاه به آن توجه پيدا مي كنند . بيشتر آنرا امتحان مي كنند و برايشان آرامش بخش است و ضرري هم ندارد . اما بايد بدانيم چه دختر و چه پسر تا وقتي وارد يك رابطه زناشويي نشده درك او از روابط جنسي بسيار محدود است و متفاوت . دفع انرژي جنسي آنها فقط از راه دستگاه جنسي نيست ورزشهايي كه تحرك زيادي دارد او را خسته كرده وبه نوعي انرژي او را تخليه مي كند .

خود ارضايي مثبت به كودك آرامش مي دهد اما خود ارضايي منفي در او باقي مي ماند و بعد از سن بلوغ وقتي ارتباطات اجتماعي آنها زياد نشود منزوي شده و به خود پناه مي برند . در حين انجام اين عمل والدين نبايد عكس العملي نشان دهند و آنرا طبيعي بدانند اما هنگامي كه تا سن خيلي بالا پيش رفت خطرناك خواهد شد . خانواده متشنج ـ روابط خانوادگي سرد به احساس خود ارضايي كودك دامن مي زند .

در اوايل دبيرستان علايم درسي يعني كم شدن نمرات يا ... كم حافظگي آني ـ افت تحصيلي واضح ـ دستگاه ايمني بدني ضعيف ـ بيماريهاي خفيف ـ از لحاظ زرد شدن چهره و افتادن طوق مشكي در اطراف چشم نشانه هاي خود ارضايي منفي مي باشد . به دليل اينكه انرژي آنها از راه خود ارضايي تحليل رفته و توان راه رفتن معمولي را هم از آنها مي گيرد. از علايم ديگر آن كم خوني و زوز گوش ـ رد شدن ستاره هاي رنگي از جلو چشمان ـ خواب آلودگي ـ طلب تنهايي زياد ـ پرخاشگري - ضعف اعصاب و ... كه خود موجب بوجود آمدن زخم هاي آلات تناسلي در اثر تماس شده كه دير بهبود مي يابد و همين طور در بزرگسالي باعث انزال كوتاه مي شود .

كنترل هايي كه حتي المقدور مي توان انجام داد :

1)زمان خواب هنگامي باشد كه نوجوان خسته است و انرژي ندارد .

2)دوش قبل از خواب .
3)محيط اتاق خواب سرد باشد .

4)تشك فوق العاده نازك باشد .

5)رو انداز نازك باشد و لحاف نداشته باشد .

6)بالش سفت باشد .
7) از لحاظ غذايي سيستم غذايي كنترل شود .

8 )حتي المقدور دستگاهي مانند كامپيوتر در جاي عمومي باشد تا مانع پيدا كردن سايتهاي مخصوص شود .

9 ) گوشزد كردن محافظتهاي بهداشتي و اطلاع دادن از تماسهاي اجتماعي نا سالم .

10 ) فرصت هاي دو نفري با پدر براي او فراهم كنيد و شروع زندگي را برايش تعريف كنيد .

11) اشاره به موضوع خود ارضايي فقط در حد اشاره كافيست و آنرا گسترش ندهيد .

13 _ با بلوغ جنسي دختران چه كنيم ؟

ممكن است گاهي شاهد رشد سينه ها _ پريود موقتي يا بر آمدگي و رشد كليتوريس در دختران هنگام تولد باشيم كه آنرا نبايد با بلوغ زودرس اشتباه گرفت زيرا علت آن گذشتن هورمون زنانه از جفت و تأثير آن در نوزاد خواهد بود .

دوره اول قائدگي را مناك مي گويند . خروج از يك مرحله و وارد شدن به دوره بعدي تا حدود يك سال به طور نا منظم اتفاق مي افتد اما بعد از گذشت يكسال بايد حدودا منظم شده باشد . در بعضي دختران اين سيكل 6 ماهه است اما باز هم به صورت 6 ماهه منظم مي باشد .

از ابتداي شروع پريود بايد براي دختران پايه ريزي كرد حتي قبل از بلوغ بايد اطلاعات لازم را به او داد . برعكس در پسران بايد اطمينان حاصل كنيم كه بلوغ اتفاق افتاده است .

بايد براي دختران شروع پريود را به شكلي به ياد ماندني كرد تدارك يك جعبه كه به صورت يك كادو باشد و محتوي وسايلي باشد كه دختر بعد از اين مي تواند از آنها استفاده كند بسيار كاري زيبا و به ياد ماندني خواهد بود . ( پد ـ سوتين ـ شورت ـ لوازم گياهي آرايشي ملايم و ... )

در هنگام چند روزه دوره پريود غدد عرقي آنها ترشح زيادي خواهد داشت و از لحاظ اعصاب كمي به هم ريخته خواهند شد .

در اين دوران مي توان با استفاده زيادتر از مايعات ـ تغذيه دقيق تر ـ استراحت بيشتر به آرامش او كمك كرد .ابراز خوشحالي خانواده از اينكه نوجوان به بلوغ رسيده بسيار مهم است . گرفتن يك جشن خصوصي براي او شادي بخش خواهد بود .

14 ) نحوه پاسخگويي به سوالات جنسي كودكان :

كمك گرفتن از گياهان و جانوران براي فهماندن چگونگي توليد مثل و رشد در انسان تو صيه مي شود . وجود تخمدان و گرده در گياهان و تشابه آن با رحم و اسپرم انسان و عبور گرده از يك لوله كه در انسان همان لوله رحمي است ورسيدن گرده به تخمك كه همان لقاح را در انسان نشان مي دهد توضيح خوبي مي تواند باشد . البته اين تو ضيحات را مي توان هنگامي به كودك داد كه در فضاي بلوغ قرار گرفته باشد . مثلا هنگام جشن تكليف او در مدرسه مي توان اين توضيحات را داد . اين اطلاعات تا قبل از رسيدن او به سن راهنمايي بايد در اختيارش بگيرد . اما اگر به سوالات او غلط پاسخ بدهيد موجب سلب اطمينان كودك از شما شده و مطمئنا سوال بعدي را نخواهد پرسيد .

در زمان بلوغ ارتباط عاطفي خود را با كودك زياد كنيد حتي هنگاميكه كودك عصيانگر شده و شما را قبول ندارد باز هم مهم نيست اين را به حساب مقتضاي سن او بگذاريد . روابط خصوصي و دو نفره تان را اگر پسر بود با پدر واگر دختر بود با مادر همواره حفظ كنيد زيرا در اين سن كودك به دنبال فرصتي است كه جواب سوالات خود را بيابد و ما به طور غير مستقيم اين موقعيت را برايش ايجاد مي كنيم .

در مورد دوستي هاي بين دو جنس فقط ما مي توانيم به حس غريزه آنها فكر كنيم و بچه هايي كه در اين ارتباطات مسئله سكس نداشته باشند فقط هدفشان هم جواري با يكديگر است اما اگر اين تماسها زياد باشد حس خفته آنها بيدار شده و نياز جنسي را به همراه خواهد داشت . ارتباط قوي با كودك ، دادن فاكتورهاي انتخاب به نوجوان و گفتن اينكه چه كسي را براي دوستي مي تواند انتخاب كند بسيار مهم است و اينكه نوجوان بداند چه موقع بايد اين ارتباط را قطع كند در واقع ما مي گوئيم محيط را نمي توان براي او ساخت اما او را مي توان براي محيط ساخت . توصيه هاي بهداشتي براي كودك هم اهميت زيادي دارد . بايد نوجوان بداند بوسيدن و لمس كردن ، استفاده از وسايل ديگران و ... احتمال دارد بيماري براي او وجود آورد و اينكه كودك بايد بداند بعضي از قسمتهاي بدن بايد پوشيده باقي بماند چون بيشتر در معرض ميكروب است .براي پاسخگويي به سوالات جنسي كودكان بايد از ابتدا گفت كودك در هر مقطع سني و در هر شرايطي كه باشد مي توان به مقتضاي همان با او ارتباط برقرار كرد و توضيحاتي به او داد .

سوال مهمي كه در ذهن اكثر كودكان است در مورد نقش پدر در به وجود آمدن نوزاد است ، با توجه به اينكه مادران هميشه باردار و بچه دار مي شوند .

در جواب بايد گفت به كودكان هيچگاه دروغ نگوئيد اما سن و معلومات او را در هر مقطعي كه هست در نظر بگيريد و در واقع اطلاعات پلكاني به او بدهيد تا بعد از مدتي اين اطلاعات به مرور تكميل شود . براي ابتدا مي توان از شباهتهاي بين كودك با والدين و يا حتي با پدر بزرگ و مادر بزرگ شروع كرد . ( موهاي تو مثل پدرت است . چشم هاي تو مثل مادرت است – بيني تو مثل مادربزرگت است و ... ) و مي توان نتيجه گرفت كه پس براي به وجود آمدن نوزاد مادر فقط نصف يك نوزاد را مي تواند به وجود آورد و نصف ديگر را پدر به وجود آورد بنابراين هر دو براي به وجود آمدن نوزاد لازم هستند .

سوال ديگر اين است كه من چگونه به وجود آمده ام ؟

مطابق به ادراك كودك مي توان گفت : در بدن هر زن قدرت زيبايي براي نگهداري از بچه وجود دارد كه ما به داشتن آن افتخار مي كنيم . در بدن ما جايي براي نگهداري هر چيز مهم وجود دارد مثل مغز و قلب كه جاي مخصوص به خود دارند ، براي بچه هاي كوچك هم جايي در شكم مادر وجود دارد كه بچه ها در آن سالم و پاكيزه رشد مي كنند و از آنجايي كه هر بچه براي رشد نياز به تغذيه دارد بنابراين او از غذاهايي كه از راه خون مادر به او مي رسد تغذيه مي كند كه از طريق ناف به او مي رسد پس خون پر از غذاي مادر هميشه بايد در محل نگهداري بچه وجود داشته باشد و آماده سير كردن او باشد .

حالا اگر در اين محل بچه اي وجود نداشته باشد اين خون بيرون رفته تا دوباره خون سالم و پر از غذاهاي تازه جاي آن را پر كند (‌مثل غذاهاي اضافي و مانده اي كه ما دور مي ريزيم ) و تو مي داني هر چيزي كه مي خواهد از بدن خارج شود بايد از انتهاي بدن خارج شود مثل ادرار يا مدفوع پس خون قديمي مادر هم از همان قسمت ها خارج مي شود .

پيام هاي مثبت اينگونه توضيح مي تواند نكات زير باشد :

1) گفتن قدرت بزرگ و زيبا چيزي است كه ذهن كودك را به خوبي و آرامش در مقابل چيزي كه در فيلم ها با درد و وحشت و جيغ ديده است معطوف مي كند ( پس تولد موضوع شيريني است )

2) جايي در شكم مادر اشاره شده كه خود تفاوت ميان زن و مرد را نشان مي دهد .

3) مفهوم خون كه هميشه مفهوم ترس و وحشت را براي كودك داشته حالا به مفهوم مفيد بودن و اينكه براي تغذيه لازم است تغيير مي يابد .

4) هر چيز اضافه – فاسد و ماندني را دور مي ريزيم مثل خوني كه از بدن مادر خارج مي شود در اينجا با ظرافت تمام و بدون اينكه آناتومي بدن زن را به او توضيح داده باشيم به راحتي او را تو جيه كرده ايم .

تاكيد بر روي ازدواج و تصميم گرفتن براي بچه دار شدن و اينكه و قتي پدر و مادر تصميم گرفتند از شدت علاقه همديگر را تنگ در آغوش مي گيرند توضيح كامل و بلا مانعي است و نيازي كه به كودك سيستم آميزش را توضيح بدهيم .

و اينكه دخترها گفته شود وقتي بزرگ شدند قسمتهايي در بدن آنها به وجود مي آيد كه براي بچه داري و به وجود آمدن بچه و نگهداري از او لازم مي باشد .

سوال بعدي در مورد شب خوابيدن هاي والدين و تنها خوابيدن خود اوست :

در پاسخ به او بايد گفت وقتي ما با هم ازدواج كرديم و تصميم گرفتيم با هم زندگي كنيم به يكديگر و به خدا قول داديم كه هميشه در كنار هم باشيم و هرگز از هم جدا نشويم حتي موقع خواب . تو هم مي تواني اين قول را به عروسكت يا به خواهرت كه در اتاق توست بدهي تا اينكه بزرگ شوي و در آن موقع مي تواني اين قول را به همسرت بدهي .

« بايد بدانيم كه اين سوالات و كنجكاوي هاي جنسي معمولا در سنين 6-3 سالگي بروز مي كند » 
< بعد

نظر سنجی

نظر شما راجع به سایت موسسه چیست
 

جستجو

 

Advertisement